Nieuws uit de regio
11-11-2025 - Heist-op-den-Berg

Er waren nogal wat brouwerijen in Heist-op-den-Berg
In zaal Velodroom werd, op initiatief van het Davidsfonds, het boek ‘Brouwerijen in Hiest-op-den-Berg”. De schrijvers, Jos De Smedt en Staf Peeters hebben elk toevallig een brouwer in hun voorvaderen. Beide auteurs nemen de lezer mee op een reist door de tijd, langs vergane Heistse brouwerijen met de nadruk op twee lokale brouwerijen in Booischot van de families Naets en Dens, waarvan een deel van het gebouw van Brouwerij Dens nog steeds deel uitmaakt van het Booischotse straatbeeld.
Een pintje bier hoort bij een viering
“Het Davidsfonds bestaat 150 jaar en dat wordt nogal eens gevierd met een pintje bier”, begint Jos De Smedt, voorzitter van Davidsfonds Heist-op-den-Berg, het verhaal. “Een jaar geleden nam ik contact op met Staf Peeters om een artikel te schrijven over de Booischotse brouwerijen, ook al omdat ik het archief had van brouwerij Dens, mijn grootvader. Staf heeft dat helemaal geordend en had ook al veel andere informatie. Daarom besloten we om dat allemaal te bundelen in een boek ‘Brouwerijen in Heist-op-den-Berg’ dat werd uitgegeven door Uitgeverij Stokstaart”.
Tradities die verloren gegaan zijn
“Vroeger had je in de regio Heist een heleboel kleine brouwerijen”, heeft Staf Peeters onderzocht. “Naast de brouwerijen Dens en Naets is Booischot, had je er ook verschillende in Heist: De Hert in de Bergstraat (nu de Visgheer), De Kroon in de Molenstraat, De Leeuw in de Halaarstraat (nu Leopoldlei), De Wijngaard in Wiekevorst. Ook mijn betovergrootvader had een klein brouwerijtje in de Lostraat te Heist, vooral voor consumptie in het eigen café. Die zijn allemaal teloorgegaan door de onderlinge concurrentie ofwel opgekocht door grotere, maar ook bijvoorbeeld omdat de Duitsers alle koperen ketels in beslag namen tijdens de oorlog.”
Een brouwerij in de dorpsgemeenschap
In het boek leer je hoe twee lokale brouwerijen in Booischot het beeld van dorp bepaalden in de vorige twee eeuwen. Je leest er anekdotes met historische foto’s van andere brouwerijen in Heist-op-den-Berg en hoe ze een rol gespeeld hebben in de gemeenschap. Dit boek is een aanrader voor bierliefhebbers, geschiedenisfanaten en iedereen die geïnteresseerd is in de rijke biertradities van hun eigen regio. Het Davidsfonds heeft aan de Bierberg gevraagd om een gelegenheidsbiertje te ontwerpen. Kris Van den Bosch heeft dan in brouwerij ’t Kliekske in Herentals een tripel van 6 à 7° laten brouwen met de toepasselijke naam Cloecken David.
‘Brouwerijen in Heist-op-den-Berg’ is verkrijgbaar in Standaard Boekhandel en Het Voorwoord in Heist, in de Spar in Booischot en boekhandel Verstraeten in Pijpelheide.









