Nieuws uit de regio

11-04-2025 - Heist-op-den-Berg

Unieke vondst in het Heists gemeentearchief

Een uitzonderlijke vondst in het gemeentearchief van Heist-op-den-Berg zet het Booischotse kasteel Hof Ter Laken in de schijnwerpers. Tijdens een depotcontrole in de kelder van de bibliotheek ontdekten medewerkers een monumentaal doek van meer dan 6 meter breed, opgerold in een koker, met een indrukwekkende afbeelding van het kasteel eind 19de eeuw. Deze vondst komt op een symbolisch moment: net nu Stichting Kempens Landschap en het lokaal bestuur bezig zijn met de grootschalige restauratie van het kasteeldomein.        

Wat zit er nog allemaal in het gemeentearchief?
In december 2024 stootten medewerkers van het gemeentearchief op een tot dan toe onbekend kunstwerk: drie stroken linnen van in totaal 6,60 meter op 3,84 meter met een gedetailleerde voorstelling van het kasteel Hof Ter Laken. Het doek werd opgerold aangetroffen achteraan op de hoogste archiefrekken en werd vervolgens uitgerold in de bibliotheek. De tekst op het doek “Vive notre bien chère mère” verwijst vermoedelijk naar barones Valérie Lotharie della Faille de Leverghem, die het kasteeldomein bewoonde rond de eeuwwisseling. Het doek moet een cadeau voor haar geweest zijn.

Verborgen schat
Voor Stichting Kempens Landschap is deze vondst van grote waarde. “De ontdekking van dit doek geeft een onverwachte meerwaarde aan het traject dat we momenteel afleggen om Hof Ter Laken te laten herleven,” zegt gedeputeerde Jan De Haes, voorzitter van Stichting Kempens Landschap. “Na jarenlange onderhandelingen met de adellijke familie de Gruben konden we het domein in 2018 verwerven. Sindsdien wordt er intensief gewerkt aan de opwaardering. In april 2024 startte de grootschalige restauratie van het kasteel en de remise.” Ook erfgoedschepen Wim Van den Bruel is enthousiast: “Dat zoiets verborgen zat in ons eigen gemeentearchief, is ronduit bijzonder. Je ziet plots het kasteel zoals het meer dan honderd jaar geleden werd ervaren. Samen met Stichting Kempens Landschap zullen we bekijken of we dit bijzondere stuk erfgoed kunnen herstellen en opnieuw zichtbaar maken voor het publiek.”

130 jaar oud
Voor de datering van het doek werd een beroep gedaan op Leopold Van den Vonder, vrijwilliger bij het gemeentearchief en expert in genealogie. De afgebeelde familiewapens en architecturale elementen doen vermoeden dat de vondst uit 1897 dateert. Daarmee is het een bijzonder tijdsdocument van het domein en zijn bewoners. Het stuk - dat sporen van waterschade en schimmel vertoont - zal worden onderzocht door specialisten. Het lokaal bestuur en Stichting Kempens Landschap bekijken de mogelijkheid om het doek te laten restaureren, zodat het later een prominente plek kan krijgen.

 

La Trattoria

Italiaans restaurant

lees meer

De Banier

Verkoop van Chirokleren, spelmateriaal en creatieve producten om te knutselen

lees meer

De Studio

Of je je nu goed in je vel wil voelen, gewoon aan je conditie of figuur wil werken of je wil voorbereiden op een sportprestatie. Bij De Studio ben je op de juiste plaats. Tijdens de individuele workout sessies en groepssessies ga je steeds terug naar de basis op zoek naar meer fysieke, mentale en emotionele energie.

lees meer

De Bollekeshoef

KINDERBOERDERIJ - STAL - HAPJE & DRANKJE

lees meer

Speciale promoties Check het hier